ריטלין: איך זה עובד?

* המידע במאמר אינו מחליף יעוץ רפואי. יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתרופה או בשינוי מינון. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתרופה.

ישנן תרופות שונות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, כגון: סטרטרה, אדרל, ריטלין ועוד.

ריטלין זהו שם מסחרי לתרופה שהחומר הפעיל בה הוא מתילפנידט. מתילפנידט הוא חומר מעורר.
התרופה היחידה שממומנת על ידי משרד הבריאות היא הריטלין הרגיל – שמשפיע ל 4 שעות.
קופות החולים השונות מממנות לפי שיקול דעתן את הסוגים האחרים של תרופות המכילות מתילפנידט: ריטלין SR, ריטלין LA וקונצרטה עליהם ארחיב בהמשך.

איך זה עובד?

הנוירונים במוחנו אינם מחוברים ומעבירים מידע על ידי שחרור נוירוטרנסמיטור למרווח בין הנוירונים (סינפסה). הנוירוטרנסמיטור נקלט על ידי קולטנים בנוירון שמקבל את המסר ולאחר מכן חוזר חזרה לנוירון ששחרר אותו על ידי תעלות שמיועדות לכך.
לקריאה נוספת >> 

אצל אנשים עם הפרעת קשב יש עודף תעלות DAT – אלו תעלות שאחריות על סילוק הנוירוטרנסמיטור דופמין מהסינפה.
סילוק הנוירוטרנסמיטור מהסינפסה אמור להתרחש על ידי התעלות בקצב איטי – כזה שיאפשר שהות ארוכה של הנוירוטרנסמיטור בסינפה, כך שהמסר שייקלט על ידי הנוירון המקבל יהיה חזק וברור.איך ריטלין עובד

כאשר יש עודף של תעלות DAT שאחראיות על החזרת הנוירוטרנסמיטור לאקסון, הנוירוטרנסמיטור אינו שוהה די זמן בסינפסה והמסר שמועבר לדנדריט של הנוירון המקבל חלש מהמסר שאמור להיות מועבר.

עודף התעלות אצל מי שסובל מהפרעת קשב וריכוז נמצא באזורים שאחראים על הקשב ועל פונקציות ניהוליות (EF) ולכן מי שסובל מההפרעה מתקשה בפעולות אלו.

מתילפנידט סותם חלק מתעלות הדופמין ומאפשר לדופמין לשהות בסינפסה זמן מספיק בשביל להעביר מסר בעוצמה הרגילה.

התרופות השונות שמכילות מתילפנידט:

כל התרופות המבוססות על מתילפנידט מתחילות להשפיע כחצי שעה לאחר שלוקחים את הכדור ולאחר מספר שעות מפסיקות לעבוד.

ההבדלים בין התרופות השונות הם:השפעת ריטלין לאורך זמן, השפעת ריטלין LA לאורך זמן, השפעת קונצרטה לאורך זמן

  • משך הפעולה: בין 4 ל 12 שעות
  • אופן שחרור התרופה
  • תופעות לוואי

ריטלין – משפיע ל4 שעות. השפעתו עולה, מגיע לשיא לאחר שעתיים ואז מתחילה לרדת.

ריטלין SR – משפיע בין 6 ל8 שעות.

ריטלין LA – משפיע ל8 שעות. בשל מבנה התרופה, מחצית מהמינון משתחרר חצי שעה לאחר לקיחת התרופה והמחצית השנייה לאחר כ 4 שעות מלקיחת התרופה.

קונצרטה –  משפיע ל 12 שעות. בשל במבנה הייחודי של הכדור, התרופה משוחררת באופן רציף לאורך 12 שעות. השל העלייה והירידה המתונות יחסית של שחרור התרופה בגוף, ברוב המקרים יש פחות תופעות לוואי לתרופה בזמן ההשפעה ואחרי שהשפעתה מסתיימת.

מתילפנידט – תופעות לוואי נפוצות:

אם רוצים השפעה של ריטלין ליותר מ12 שעות ניתן לקחת קונצרטה של 12 שעות ולאחר 12 שעות מרגע הלקיחה לקחת כדור נוסף של 4 שעות וכך לקבל השפעה כוללת של כ 16 שעות. אפשרות אחרת היא לקחת שני כדורים של ריטלין LA בהפרש של 8 שעות בין אחד לשני.
כפי שצוין קודם מתילפנידט הוא חומר מעורר ולכן בכל אחת מהאפשרויות הנ"ל חשוב לשים לב שאתם לא מתקשים להירדם  בלילה לאחר נטילת התרופה. אם יש השפעה על השינה רצוי להפסיק את הטיפול התרופתי מספר שעות לפני הזמן בו אתם רוצים ללכת לישון.

ישנם שלא סובלים כלל מתופעות לוואי. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הן: כאבי ראש, בחילות, ירידה בתיאבון, יובש בפה, ניתוק רגשי ותחושת עצבות או רגזנות לאחר הפסקת השפעת התרופה.

חלק מתופעות לוואי אילו נעלמות בהתאמת המינון הנכון ולאחר הסתגלות הגוף לתרופה (לאחר כשבוע).
ניתן להפחית חלק מתופעות לוואי אלו על ידי אכילת ארוחה קטנה עם נטילת התרופה והקפדה על ארוחות מסודרות למרות הירידה בתיאבון.

* המידע במאמר אינו מחליף יעוץ רפואי. יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתרופה או בשינוי מינון. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתרופה.

 

לקביעת פגישה שלח הודעה

This entry was posted in כללי, סרגל צידי and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.