הבסיס הנוירולוגי של הפרעת הקשב

להפרעת קשב וריכוז בסיס גנטי ונוירולוגי:

כמו שאתם בוודאי יודעים, המוח שלנו בנוי מנוירונים. הפעולות השונות שנעשות במוח שלנו מתאפשרות על ידי העברת מידע בין הנוירונים השונים. העברת המידע בין הנוירונים הכרחית לקיומה של פעילות מוחית תקינה.

הפרעת קשב פעילות מוחית, הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים נוירולוגי, הפרעת קשב וריכוז במבוגרים נוירולוגי

הנוירונים במוחינו נראים כמעין עצים המעבירים מידע מה'שורשים' שלהם (שנקראים דנדריטים)  ל'ענפים' (שנקראים אקסונים) ומשם ל'שורשים' של נוירונים אחרים.

הנוירונים אינם מחוברים אחד לשני. המידע מועבר מאקסון של נוירון אחד לדנדריט של השני באמצעות חומרים שנקראים נוירוטרנסמיטורים.

קיימים סוגים שונים של נוירוטרנסמיטורים: סרטונין, נורפירין, דופמין ועוד.

ההפרעה:

כדי שהמסר יעבור מנוירון אחד לשני, צריכים הנוירוטרנסמיטורים להשתחרר מהאקסון של נוירון אחד למרווח שבין הנוירונים שנקרא סינפסה ולהימצא שם משך זמן מספיק כדי שהנוירון שמקבל את המסר יקלוט כמות מספקת מהנוירוטרנסמיטור להעברת מסר חזק.הפרעות קשב וריכוז, מה קורה במוח, פעילות מוחית, נוירולוגיה

אצל אנשים עם הפרעת קשב יש עודף תעלות DAT – אלו תעלות שאחריות על סילוק הנוירוטרנסמיטור דופמין מהסינפה.
סילוק הנוירוטרנסמיטור מהסינפסה אמור להתרחש על ידי התעלות בקצב איטי – כזה שיאפשר שהות ארוכה של הנוירוטרנסמיטור בסינפה, כך שהמסר שייקלט על ידי הנוירון המקבל יהיה חזק וברור.

כאשר יש עודף של תעלות DAT שאחראיות על החזרת הנוירוטרנסמיטור לאקסון, הנוירוטרנסמיטור אינו שוהה די זמן בסינפסה והמסר שמועבר לדנדריט של הנוירון המקבל חלש מהמסר שאמור להיות מועבר.

עודף התעלות אצל מי שסובל מהפרעת קשב וריכוז נמצא באזורים שאחראים על הקשב ועל פונקציות ניהוליות (EF) ולכן מי שסובל מההפרעה מתקשה בפעולות אלו.

איך משפיע הריטלין על ההפרעה?>>

גנטיקה:

הפרעת הקשב נגרמת בשל שינוי בגן שאחראי על תעלות הDAT. השינוי הגנטי הזה עובר בתורשה וכך גם ההפרעה.

ממחקרים עולה שלהפרעת הקשב תורשתיות של כ80%.
כך שאם יש לך הפרעת קשב ישנו סיכוי של 80% שגם לילדך תהיה הפרעת קשב.

 

לקביעת פגישה שלח הודעה

This entry was posted in כללי, סרגל צידי and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.